Continui sa astept

1. acum 2 ani
    A

Juanin

21 Feb 2015

Din Romania nu se pleaca din cauza tarii ci a celor care ocupa functii si isi fac de cap fara sa fie deranjati.Astept de ani buni sa se intample ceva in acest sens.Schimbarea nu se intampla insa in Romania ci in mine, pentru ca devin incetul cu incetul tot mai spaniol.Se spune ca patriotii cer cel mai putin dela patria lor si este adevarat.Romania nu mai ofera romanilor nici acel putin.In Valea Jiului de unde provin,o gasca de nesatui mulg o populatie saracita cu mare zel partriotic mostenit dela vechiul regim pe care l-au servit cu acelasi zel.Aici mi-am luat casa,masina noua.motocicleta noua,am loc de munca,imi petrec timpul liber in mod placut,etc.Spuneti-mi un motiv sa ma intorc in orasul in care m-am nascut(in afara de familie),sa-l suport pe primarul comunist care de 20 de ani umileste prin comportament(furt,proiecte tampite,trafic de influenta,incalcarea legilor etc.)o populatie saraca,bolnava,educata tot mai putin?Parchetul In Valea Jiului se ocupa de gainarii pentru ca este la fel de corupt.

2. Teodorescu

25 Feb 2015

Ai dreptate d-ule Juanin,in cele ce ai spus.Si eu sunt plecat in occident,dinainte de revolutie.
    Mi-am petrecut jumatate de viata in Bavaria si nici nu ma gindesc sa ma reintorc vreodata,
    definitiv in Romania,desi cu pensia pe care o am pentru treizeci de ani,munciti aici,a-si putea
    traii destul de bine.Inafara de asta am aici copii si nepoteii,aici nascuti si crescuti.
    Ingrijirea medicala este de alta calitate,spitalele deasemenea.Nu trebuie sa dai ciubuc.
    O alta problema,este birocratia,care i-ti ia timp si tergiveseaza rezolvarea problemelor in cauza.
    Daca o duci bine si esti multumit cu viata d-tale,ramii unde esti.
    Spania este o tara frumoasa cu o clima placuta si oameni prietenosi.

sau Inregistreaza-te pentru a raspunde!

SAU comenteaza direct (nu necesita inregistrare)

Numele dvs.

Scrie un raspuns...